KOMUNITNÍ KOMPOSTOVÁNÍ

O projektu ShareWaste

Web: https://sharewaste.com

Facebook: https://facebook.com/sharewaste

Instagram: https://instagram.com/sharewaste

 

Co je ShareWaste?

ShareWaste je sociální platforma a aplikace propojující lidi, kteří by rádi kompostovali bioodpad (nejčastěji kuchyňské zbytky), který vyprodukují, s jejich sousedy, komunitními zahradami nebo městskými farmami, zkrátka kýmkoliv, kdo má kompostér, vermikompostér (žížaly) nebo například chová slepičky.

Podporujeme sousedské komunity v kompostování organického odpadu, tvorbě nové půdy a pěstování vlastních plodů a rozvoji nové městské zeleně. Mnoho lidí se mylně domnívá, že organický odpad putuje na skládku, kde se rozloží a vše je v nejlepším pořádku. Málokdo ale také ví, že díky minimálnímu přístupu vzduchu dochází k produkci metanu, který funguje jako velmi silný skleníkový plyn.

ShareWaste funguje ve všech moderních prohlížečích. Máme rovněž mobilní aplikace po iOS a Android, které lze zdarma stáhnout. Na našich sociálních sítích šíříme osvětu, příklady dobré praxe, inspiraci ze zahraničí, snažíme se lidi podpořit a nakopnout k tomu, aby učinili nějaký krůček správným směrem.

Nejvíce uživatelů je momentálně v Austrálii, kde je pro nás nejjednodušší iniciativu a aplikaci bezplatně šířit. Velkou základnu máme také na Novém Zélandu, kde spolupracujeme s městem. Víme, že už se nám propojili lidé i v USA a Velké Británii. Momentálně máme přes 4 150 registro­vaných uživatelů a několik skvělých příkladů dobré praxe y různých míst.

Jak to funguje?

Kdokoliv po celém světě se může zapsat jako odběratel nebo přispěvatel. Odběratelé jsou vidět na naší ShareWaste mapě a přispěvatelé si s nimi mohou v aplikaci vyměňovat zprávy a dohodnout se, kdy a jak nosit bioodpad (a dohodnout detaily, např. jaký organický materiál je přesně příjemce ochoten odebírat a recyklovat). ShareWaste podporuje cirkulární ekonomiku, sdílení zdrojů a zkušeností mezi sousedy.

Osobní kontakt mezi přispěvateli a odběrateli pomáhá lidem lépe se poznat a přispěvatelé se tak mohou dozvědět více o recyklování bioodpadu, ale i pěstování a dalších tématech. Osobní předávání rovněž umožňuje příjemci ujistit se, že bioodpad neobsahuje nic, co by nechtěl. Uživatelé ShareWaste navrací bioodpad do půdy, kam patří, pomáhají tvořit novou půdu a uzavírají tak potravní řetězec. S výsledným produktem může odběratel naložit, jak uzná za vhodné, obvykle také část putuje k jeho přispěvateli (pokud má pro něj využití).

Kdo se může přidat?

Kdokoliv ochotný připojit se ke komunitě sousedů a udělat něco dobrého pro naši planetu! Odběratelé i přispěvatelé se registrují po celém světě. Chcete-li nám pomoci rozšířit ShareWaste u Vás, napište nám na info@sharewaste.com a jistě společně něco vymyslíme! Pokud zastupujete komunitní zahradu nebo městskou farmu, moc rádi Vás uvidíme jako odběratele. I pokud v současné době nemůžete přijímat bioodpad, můžete se stále zapsat a přidat na naši mapu a přilákat tak například nové členy do zahrady.

Co mám dělat, pokud není v mé blízkosti žádný příjemce nebo dárce?

Všechny aktivní ShareWaste komunity musely někde začít. Ve Vaší oblasti to můžete být právě Vy, kdo inspiruje ostatní, aby se přidali! Nasdílejte informace o nás na svých sociálních sítích, pozvěte svou rodinu a přátele. Pokud jste dárce a kolem není zatím žádný příjemce, můžete si zapnout notifikace a my Vám pošleme emailovou zprávu, když se ve Vaší blízkost nějaký nový dárce objeví.

Napište nám na info@sharewaste.com, moc rádi Vám dáme tipy, jak nastartovat novou ShareWaste komunitu ve svém okolí!

Jak se mohu zapsat?

Otevřete sharewaste.com v prohlížeči a zaregistrujte se. Je to zdarma. Sledujte náš Facebook, kde najdete plno tipů ohledně životního stylu citlivého k přírodě, pěstování ve městě a malých prostorech a inspirativní komunitní a environmentální projekty, které už fungují po světě. Sledujte náš Instagram pro inspiraci a přidejte se ke komunitě podobně smýšlejících lidí. Podrobný postup jak se připojit ke komunitě najdete zde – Postup registrace.

Kdo za tím stojí?

Eliška a Tomáš Bramborovi, český pár momentálně žijící v australském Sydney. Máme naši planetu rádi, a chtěli bychom ji budoucí generaci předat v co nejlepší kondici. Snažíme se využívat své znalosti a dovednosti tak, abychom zlepšovali své okolí. Když jsme se v roce 2015 přestěhovali do Sydney a začali bydlet v malém bytě bez zahrádky a možnosti kompostovat, uvědomili jsme si, kolik bioodpadu jen tak vyhazujeme bez přemýšlení do popelnice. Rozhodli jsme se to změnit a ideálně po celém světě:) A tak vzniklo ShareWaste.

Tomáš aplikaci programuje a stará se o její chod, Eliška se věnuje PR a komunikaci s našimi uživateli. A naše dobrovolnice Alicia nám pomáhá se sociálními sítěmi.

Chtěli byste vědět víc, začít s námi spolupracovat nebo dobrovolničit? Napište nám na info@sharewaste.com, moc rádi se o Vás dozvíme více!